Fizetési módok 8

A legjobb elektronikus fizetési módok hazai vállalkozásoknak ️

A Visa közleménye szerint a magyar online vásárlók körében a bankkártyás fizetés továbbra is vezető szerepet tölt be, miközben a digitális pénztárcák, mint az Apple Pay és a Google Pay, növekvő népszerűségnek örvendenek. Ezzel párhuzamosan az azonnali fizetési rendszerek, mint a QVIK is, egyre inkább előtérbe kerülnek, lehetővé téve a gyors és biztonságos tranzakciókat. A biometrikus azonosítás, például az ujjlenyomat- és arcfelismerés, szintén egyre elterjedtebbé válik, tovább növelve a fizetési folyamatok biztonságát és kényelmét. Ezek a trendek együttesen formálják az online fizetési szokásokat, és új lehetőségeket teremtenek a hazai e-kereskedelem számára.

Azért is fontos a gyors ügyintézés, mert a megrendelt terméket csak a banki transzfer sikeres teljesítése után küldhetjük el a vevőnek. Előnye, hogy a vásárlók csupán egyszer adják meg kártyaadataikat, a következő vásárlások során pedig akár egy kattintással fizethetnek, miközben a rendszer végig magas szintű biztonságot garantál. A SOFORT banking további előnye, hogy lényegében ez egy banki átutalásnak minősül, így nem egy köztes számlán várakozik. Ha a vevő vissza szeretné kapni a pénzét, akkor a kereskedővel kell egyeztetnie. A megrendelés után nekünk csak be kell jelentkezni az internet bankoláshoz használt adatainkkal és egy kóddal jóváhagyni az utalást. Nem kell manuálisan bemásolni a kedvezményezett adatait, mindezt a SOFORT megteszi helyettünk, így csökkenthető az utalás során megadott hibás adatok kockázata is.

Az így létrehozott fizetési módot kiválaszthatod a számlák kifizetettségi beállításainál is. A lista végén új fizetési módot is tudsz rögzíteni az “+Új fizetési mód” lehetőségre kattintva. A magyar üzletek és szolgáltatók jelentős részénél a készpénzforgalom még nem váltható ki teljesen. Amíg egy hagyományos üzletben a bankkártya-elfogadás az egyetlen valós alternatíva, addig egy webshop több megoldás közül is választhat. Egyes bankok már Magyarországon is kínálnak olyan szolgáltatásokat, amelyek segítségével a csuklónkon lévő okos eszközt – egyéb hasznos funkciói mellett – bolti fizetésre is bevethetjük.

Az online fizetési megoldások piaca ugyanolyan robbanásszerű fejlődésen megy keresztül, mint az e-kereskedelem maga. A legtöbb online fizetési mód nem csak jutalékot számít fel a használat alapján, hanem valamekkora mértékű alapdíjat is meg kell fizetnünk. Amennyiben a pénzt tulajdonosa bankszámlára fizeti be, vagy onnan veszi fel, az alapul szolgáló bankszámlapénz már elektronikus pénz. Bevált fizetési mód továbbá a sárga csekk, amely valójában készpénzátutalási megbízás. Lényegében ugyanaz, mint az előző készpénz nélküli fizetési mód, azzal a különbséggel, hogy az okosóra rendszerében tárolt digitális tárcával rendezik a vevők a vásárlásaikat.

A fehér csekk nem egy kifakult sárga csekk, hanem az ahhoz nagyon hasonló (de fehér színű) úgynevezett postai számlabefizetési megbízás. A két csekk között a fogyasztó szempontjából nincs érdemi különbség, csak a háttérben zajló elszámolás módja különbözik. A sárga csekk kezdetben postán történő készpénz befizetésére szolgált, de ma már több módja is van a csekkek készpénzmentes, személyes jelenlétet nem igénylő megfizetésének.

Ezek nem csak az adott vásárlást illetően okozhatnak problémát, de a vásárló elveszítheti bizalmát a webáruház irányában is. Fontosak, éppen ezért olyan szállítóval vagy fulfillment partnerrel kell szerződni, aki ezeket lehetővé teszi. Az ilyen fizikai jelenlétet követelő utánvétről írásunk további részében nem lesz szó.

E-pénztárcával rengeteg pénznem közül választhatsz, kedvezőbb napi árfolyamon válthatsz, ami esetleg egy külföldi tartózkodás alkalmával is előnyös lehet. Hazánkban szinte minden nemzetközi színtéren is jelen lévő online fizetési mód elérhető. A következőkben nem egy-egy konkrét termék, hanem adott fizetési mód általános jellemzőit vesszük sorba, megvizsgálva előnyeiket és hátrányaikat. Az online vásárlók javának fontos mérlegelési szempont egy webáruház kiválasztásánál az, hogy milyen fizetési megoldások állnak rendelkezésre. Ennél még nagyobb azon vásárlók aránya, akik már hagytak félbe vásárlást azért, mert elbizonytalanodtak az online fizetés menete közben.

Minden egyes fizetési tranzakció esetén a vásárló megadja a bankkártya adatait az online fizetési felületen. A hagyományos csekk is létezik még – ez egy olyan értékpapír, amely banknál váltható be készpénzre, bár itthon kevéssé elterjedt. Az átutalások végrehajtása digitalizált, azok kezdeményezése is többnyire banki, internetes alkalmazásokon keresztül történik.

  • Ez a megoldás különösen előnyös azon vásárlók számára, akiknek átmenetileg nincs elegendő pénzügyi forrásuk, de nem szeretnének lemaradni egy adott ajánlatról vagy termékről.
  • Az online vásárlók javának fontos mérlegelési szempont egy webáruház kiválasztásánál az, hogy milyen fizetési megoldások állnak rendelkezésre.
  • Másrészt a folyamat legyen maximálisan biztonságos és erről a vásárló győződhessen is meg.
  • A SZÉP-kártya egy online utalvány, amit a munkáltató kisebb adókedvezmények mellett adhat a munkavállalóinak, akik azt meghatározott termékek vásárlására és szolgáltatások igénybevételére használhatnak fel.

Kártyaelfogadási megoldások vállalkozásoknak

Hazánkban minden évben megfigyelhető az e-kereskedelem növekedése, és ezt csak tovább fokozták a koronavírus által teremtett új körülmények, mint például a hagyományos boltokat érintő korlátozások. A személyes találkozások számának csökkenésével természetessé vált az internetes vásárlás, ahol a fizetések fele készpénzmentesen történik. Még ha az utánvétes fizetési megoldások továbbra is népszerűek, ilyen esetben is egyre többen választják a kártyás fizetést a futár megérkezésekor. A legtöbb online fizetési szolgáltatás biztosítja az azonnali átutalás lehetőségét, amikor a webáruházunkból vásárolnak egy terméket, és előre átutalják a vételi árat az általunk megadott bankszámlára.

Népszerűsége miatt gyakorlatilag elkerülhetetlen a webshopok számára, még ha több kockázatot is jelent egy hazai vállalkozás számára az esetlegesen át nem vett csomagok vagy későn leadott lemondások miatt. A legelső és máig legnépszerűbb virtuális pénz, avagy kriptovaluta a Bitcoin, amelyet 2009 elején hoztak létre. Ennek lényege, hogy nem egy központi elszámolómű, hanem egyenrangú, egymástól független számítógépek tartják nyilván a tranzakciókat. Manapság egyre gyakoribb a különböző viselhető eszközök fizetésre való használata – ezek közül is kiemelkedik az okosórák alkalmazása. A Magyar Nemzeti Bank 2014-ben kezdte meg a forgalomban levő forintbankjegyek cseréjét, Online Kaszinok s képi megjelenését, valamint biztonsági elemeit tekintve megújított, korszerűbb bankjegyeket hoz forgalomba. A forint bankjegyek és érmék folyamatos előállítása, szállítása, cseréje rendkívül sokba kerül.

Online fizetési módok, megoldások és rendszerek útmutatója

A regisztrált felhasználók menthessék is el korábban választott online fizetési módjukat. Magyarországon az online kártyás fizetés és a banki átutalás a legnépszerűbb, minden más internetes fizetési mód ezeket követi. Jól látszik ebből, hogy a vásárlók hajlandósága és bizalma az elektronikus fizetési módok iránt egyre csak nő, és ezekhez az elvárásokhoz minden hazai vállalkozásnak tudnia kell alkalmazkodni, bármekkora üzletről is legyen szó. A korábban tapasztalt bizalmatlanságokat az elektronikus fizetési megoldások iránt felülírta a koronavírus, és rengeteg vásárló átszokott az olyan érintésmentes tranzakciókra, mint például az online kártyás fizetés. Miközben egyre többen próbálják ki az új bankkártyás fizetési módokat, vagy ismerkednek az azonnali fizetési megoldásokkal, újabb és újabb fizetési megoldások megjelenésére is számíthatunk a következő években.

A legtöbb pénzintézet internetbankjában például ehhez egy egyszerű belföldi forint átutalást kell elindítanunk és az erre szolgáló felületen adhatjuk meg a rendszerességre vonatkozó információkat. Az OTP SimplePay például az instant transzfer funkciójának részeként lehetővé teszi az azonnali átutalást QR-kódok által. A fizetési kapu (payment gateway) lényege, hogy egy fizetési szolgáltató átjárást biztosít az általa kínált online tranzakciós módok között az ügyfelek számára. Bár Magyarországon még nem annyira elterjedt ez a fizetési forma, de Németországban és Ausztriában piacvezető az azonnali átutalások területén.

A vevő ezesetben előre fizet a választott termékért vagy szolgáltatásért, közvetlen utalással az eladó bankszámlájára. Az utaláshoz szükséges adatokat mindig tüntessük fel a vásárlási folyamat során, és a vásárlást visszaigazoló emailben is. Olyan mobiltelefonon futó alkalmazások, amelyek egyéb kártyaalapú fizetésre, például a bankkártyáról bankkártyára történő pénzküldésre biztosítanak lehetőséget. Egyre több olyan megoldás jelenik meg, amelyek a fizetéshez kapcsolódó feladatokat – pl. számlázás, számlanyomtatás stb. – egyetlen eszközben, vagy alkalmazásban tesznek elérhetővé, hogy üzleti folyamataink egyszerűbbé és gyorsabb váljanak. A jogosult megbízza bankját, hogy bankszámlája javára, a kötelezett bankszámlája terhére meghatározott összeget szedjen be.

A nagy bankok ajánlata általában akkor kedvező, ha pénzügyeinket az adott banknál intézzük. Ha nem szeretnénk ilyen kötöttséget, megfontolandó a nagyobb független szolgáltatók ajánlatait is áttanulmányozni. A magyar piacon a myPOS Checkout szolgáltatása és a Novopayment virtuális POS termináljai népszerűek. Minél több fizetési megoldást alkalmazunk, annál nehezebb lesz pontosan követni a befizetéseket.

Elegendő, ha van egy bankszámlájuk, vagy akár készpénzt is befizethetnek az általunk megadott számlaszámra. 2025-ben alap követelmény egy sikeres weboldal számára, hogy online fizetési lehetőségeket biztosítson a látogatóknak. Célszerű minél több bankkártya használatot engedélyezni a webshopunkban, hogy minél több vásárló számára tudjuk megkönnyíteni a fizetést. Az e-kereskedelemben szinte minden szektorban hatalmas a verseny, így a vásárlók bizalmának megszerzése kulcsfontosságú egy vállalkozás számára. A SZÉP-kártya egy online utalvány, amit a munkáltató kisebb adókedvezmények mellett adhat a munkavállalóinak, akik azt meghatározott termékek vásárlására és szolgáltatások igénybevételére használhatnak fel. Három magyar bank bocsátja ki őket, elfogadásukhoz külön-külön kell regisztrálni a K&H, az OTP és az MKB felületein is.

Hasonló módon az átutalás elméletben történhet bankfiókban is, a bank rendszerei is használnak internetet, de mégsem lesz ez online fizetés. Ugyanakkor, ha a bankkártyás fizetés egy virtuális POS-on keresztül történik vagy az átutalás netbank segítségével megy végbe, már az online fizetési módok témakörébe kerülünk. A Novopayment szakértő csapata Európa legnagyobb fizetési szolgáltatóival együttműködve olyan megoldást tud Neked kínálni, amivel egyből lefedheted a legnépszerűbb készpénz nélküli fizetési módok fajtáit. A készpénz nélküli fizetési módok biztosítása nem csak a megváltozott vásárlói igények miatt szükséges a magyarországi vállalkozások számára. A törvényi szabályozás szerint azoknak a vállalkozásoknak, amelyek online pénztárgépet használnak, valamilyen formában muszáj biztosítaniuk az elektronikus, érintésmentes fizetés lehetőségét.

A BNPL szolgáltatások növelhetik a vásárlói elégedettséget és hűséget, mivel rugalmasabb fizetési lehetőséget kínálnak. Beszéljünk egy kicsit az elektronikus fizetési módok kapcsán a POS terminálos megoldásokról, hiszen a bankkártyás vagy NFC-s fizetéseknél nélkülözhetetlen eszközök. Az elektronikus pénztárcák rendszerének aktiválásával egy alváltozatát hozzuk létre a bankkártyás fizetésnek.

Viszont a terméket csak az összeg beérkezéséről szóló visszaigazoló után lehet feladni. Bankkártyás fizetés esetén a leggyakrabban használt kifejezések egyike a POS terminál. A POS jelentése értékesítési pont (point of sale), míg a terminál azt a fizikai eszközt jelenti, amihez hozzáérintjük, beledugjuk vagy lehúzzuk bankkártyánkat.

Ezt mi sem bizonyítja jobban hogy a Simple, saját felhasználói számát 3 millióra teszi, míg a Barion esetében a magyarországi online vásárlók 80%-a már használta a fizetési ezt a fizetési módot. A magyar e-kereskedelem 2025-re újabb rekordokat döntött, a piac forgalma elérte az 1920 milliárd forintot 2024 végére, derül ki a PwC 2025 elején megjelent kutatásából. Ezzel egyidőben pedig a digitális fizetési megoldások is egyre nagyobb teret nyernek a nemzetközi piaci szereplők és a terület technológiai fejlődésének hatására. Az online rendelések több mint egyharmadát már digitális tranzakciókkal egyenlítik ki, és a vásárlók 40%-a előre fizeti ki rendeléseit. A bankkártyás fizetés továbbra is domináns (34%), de a mobiltárcák, azonnali átutalások és más digitális megoldások egyre nagyobb teret nyernek.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *